Kategorie
ceny kafelkowania kafelki na zewnątrz

Ile kosztuje kafelkowanie schodów, ile kosztuje kafelkowanie balkonu?

Są takie miejsca w domu lub mieszkaniu, gdzie jedynym sensownym wyjściem jest położenie kafelek. Gres, czy popularne płytki ceramiczne są odporne na wilgoć i różnego rodzaju zabrudzenia, łatwo się je czyści i nie trzeba obawiać się, że ulegną zniszczeniu tak jak np. panele, czy parkiet. Wiele osób decyduje się na położenie kafli na schodach, w korytarzach, w kuchni, łazience, czy na balkonie. Jaki jest koszt takiej usługi? Ile trzeba zapłacić za wykafelkowanie metra kwadratowego powierzchni?

Ile kosztuje kafelkowanie?

W zasadzie nie ma większego znaczenia to, gdzie planujemy położyć kafelki. Miejsce, czy typ pomieszczenia nie mają wpływu na cenę tej usługi. Chcąc oszacować koszt takiego remontu, trzeba natomiast wziąć pod uwagę to, ile kosztują wybrane przez nas materiały oraz wycenę usługi. Mówiąc o materiałach mamy na myśli:

  • płytki,
  • listwy wykończeniowe,
  • klej,
  • fugi,
  • krzyżyki dystansowe.

Cena robocizny jest zazwyczaj uzależniona od powierzchni, która ma zostać wyłożona płytkami oraz jej stanu. Jeśli fachowiec ma za zadanie skuć stare płytki, wyrównać i przygotować podłoże pod położenie nowych, to koszt jego pracy na pewno wzrośnie. Inaczej też prezentuje się cennik układania standardowych płytek, a inaczej mozaiki. Oto orientacyjny cennik kafelkowania:

  • płytki ceramiczne 10 x 10 cm: około 120 zł/m2
  • płytki ceramiczne 30 x 30 cm: około 80 zł/m2,
  • płytki ceramiczne 60 x 60 cm: około 90 zł/m2,
  • układanie mozaiki: około 150 zł/m2.

Należy w tym momencie zaznaczyć, że najtańszą usługa jest kładzenie glazury, nieco więcej zapłacimy za układanie terakoty, a najdrożej będzie nas kosztował gres. Oczywiście ceny te różnią się w zależności od województwa, a nawet miasta, dlatego też szukając osoby do położenia płytek, warto skontaktować się z przynajmniej kilkoma fachowcami i porównać ich oferty.

Co jeszcze wpływa na koszt kafelkowania?

Każdy, kto planuje remont lub prace wykończeniowe w nowo kupionym domu, lub mieszkaniu na pewno zwrócił uwagę na to, że koszty robocizny oraz materiałów rosną w szalonym tempie. Chcąc zaoszczędzić, możemy zadbać o to, aby fachowiec nie musiał zajmować się niczym poza samym kafelkowaniem, a więc nie należy zlecać mu zrobienia zakupów materiałów niezbędnych do kładzenia kafelek, ani też skuwania starej glazury. Cenę usługi podniesie bez wątpienia także wybór nietypowych kafelek, np. heksagonalnych, czy mozaiki. Konieczność dopasowywania do siebie niestandardowych kształtów, czy stworzenie wzoru z uwzględnienie kolorystyki jest czymś, za co przyjdzie nam sporo zapłacić.

Czy warto kłaść kafelki samodzielnie?

Szukając oszczędności, niektórzy decydują się na samodzielne położenie kafelek. Oczywiście może to być dobry pomysł w sytuacji, gdy mieliśmy już do czynienia z podobnymi pracami i jesteśmy pewni, że podołamy temu zadaniu. Warto jednak pamiętać, że każdy ewentualny błąd może nas sporo kosztować, choćby ze względu na zniszczony materiał (np. źle przycięte kafelki), a w efekcie stracimy nie tylko swój czas, ale również pieniądze. W związku z tym odradzamy osobom, które nigdy wcześniej nie wykonywały tego typu prac remontowych branie sprawy w swoje ręce.

2 odpowiedzi na “Ile kosztuje kafelkowanie schodów, ile kosztuje kafelkowanie balkonu?”

Jak dla mnie to samemu sobie w piwnicy co najwyżej można kafle położyć. W domu, gdzie się na to cały czas patrzy, nie wyobrażam sobie mieć jakichś niedoróbek. Albo nie daj Bóg zniszczyć drogi kafelek – żona by żyć nie dała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *