Kategorie
kafelki na zewnątrz

Ile czasu kładzie się płytki na tarasie? Ile czasu przeznaczyć na remont tarasu?

Taras to miejsce, w którym lubimy spędzać czas, zatem chcemy, aby było funkcjonalne i estetyczne. Rzeczą, o którą warto zadbać, są nie tylko piękne rośliny i dekoracje, ale również sama zabudowa i podłoże. Ważną decyzją powinien być więc wybór rodzaju tworzywa, z którego ma być wykończona posadzka. Czy warto na taras wybrać kafelki? Ile zajmuje ich położenie? Jakie są alternatywy i o czym jeszcze pamiętać, remontując taras?

Czy warto dać kafelki na taras?

Dosyć powszechnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłogę na tarasie, jest wyłożenie jej płytkami. Kafelki na zewnątrz, zarówno na balkonie jak i tarasie, mają podobne zalety i wady. Do plusów możemy zdecydowanie zaliczyć ich estetyczny wygląd, a także uniwersalność. Chcąc kupić płytki tarasowe, możemy liczyć na wiele styli, kolorów i wzorów. Przy ich pomocy możemy zatem tworzyć różne wystroje i aranżacje. To, co jeszcze może przemawiać za ich wyborem, to łatwość w utrzymaniu w czystości. Zanieczyszczenia i plamy nie wnikają głęboko w strukturę płytek, więc łatwo jest je doczyścić. Z minusów natomiast należy wyróżnić fakt, że położenie kafelek wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża — idealnie równego, betonowego. Należy również pamiętać o zachowaniu spadku, umożliwiającego odpływ wody, gdyż sama powierzchnia będzie nieprzepuszczalna. Niektórym może również przeszkadzać fakt, że płytki mogą być zimne i śliskie w dotyku.

Jakie płytki wybrać na taras?

Płytki do położenia na tarasie muszą spełniać pewne wymogi, jeśli chcemy, aby posłużyły nam na długo. Przede wszystkim muszą być w miarę odporne na działanie szkodliwych czynników, m.in. tych atmosferycznych. Warto wybrać takie wykonane z gresu porcelanowego, klinkierowe, lub terakotę mrozoodporną. Kwestią bardziej estetyczną, aczkolwiek wciąż istotną, jest jakość materiału, z której są wykonane płytki. Jest to ważne pod kątem ścierania i zużywalności.

Ile czasu zajmuje kafelkowanie tarasu?

To, jak długo zajmie nam położenie kafelek na taras, zależy w głównej mierze od wielkości powierzchni, którą remontujemy. Oczywiście im więcej płytek do położenia, tym więcej czasu musimy na to poświęcić. Kolejnym czynnikiem jest to, jak bardzo jesteśmy wprawieni w kafelkowaniu. Nasze doświadczenie odgrywa w tej kwestii dużą rolę. Warto jednak wspomnieć, iż nawet jeśli nigdy nie zajmowaliśmy się układaniem płytek na tarasie, możemy w łatwy sposób zasięgnąć informacji i porad jak to robić. Im dalej do końca pracy, tym szybciej będziemy ją wykonywać. Uważamy jednak, że kafelkowanie to taka rzecz, której należy poświęcić tyle czasu, ile jest potrzebne i nie wolno się spieszyć. Jeśli chcemy, by podłoże posłużyło nam na lata, warto się przyłożyć i zrobić to najlepiej jak się da.

Remont tarasu — samemu, czy ze specjalistą?

Jak przy każdej innej pracy, specjalista oczywiście zajmie się kafelkowaniem lepiej niż amator. I tutaj kwestia zależy głównie od waszych możliwości finansowych. Jeśli macie opcję zapłacenia profesjonaliście, polecalibyśmy skorzystać z jego pomocy. Zaoszczędzimy wówczas sporo czasu i zmartwień. Jeśli jednak nie możecie powierzyć kafelkowania tarasu w ręce fachowcy, przed rozpoczęciem pracy przeczytajcie jak najwięcej porad od ludzi bardziej doświadczonych. Unikniecie wtedy wielu błędów i kładzenie płytek będzie przebiegało sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *