Kategorie
kafelki na zewnątrz

Ile czasu kładzie się płytki na tarasie? Ile czasu przeznaczyć na remont tarasu?

Taras to miejsce, w którym lubimy spędzać czas, zatem chcemy, aby było funkcjonalne i estetyczne. Rzeczą, o którą warto zadbać, są nie tylko piękne rośliny i dekoracje, ale również sama zabudowa i podłoże. Ważną decyzją powinien być więc wybór rodzaju tworzywa, z którego ma być wykończona posadzka. Czy warto na taras wybrać kafelki? Ile zajmuje ich położenie? Jakie są alternatywy i o czym jeszcze pamiętać, remontując taras?

Czy warto dać kafelki na taras?

Dosyć powszechnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłogę na tarasie, jest wyłożenie jej płytkami. Kafelki na zewnątrz, zarówno na balkonie jak i tarasie, mają podobne zalety i wady. Do plusów możemy zdecydowanie zaliczyć ich estetyczny wygląd, a także uniwersalność. Chcąc kupić płytki tarasowe, możemy liczyć na wiele styli, kolorów i wzorów. Przy ich pomocy możemy zatem tworzyć różne wystroje i aranżacje. To, co jeszcze może przemawiać za ich wyborem, to łatwość w utrzymaniu w czystości. Zanieczyszczenia i plamy nie wnikają głęboko w strukturę płytek, więc łatwo jest je doczyścić. Z minusów natomiast należy wyróżnić fakt, że położenie kafelek wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża — idealnie równego, betonowego. Należy również pamiętać o zachowaniu spadku, umożliwiającego odpływ wody, gdyż sama powierzchnia będzie nieprzepuszczalna. Niektórym może również przeszkadzać fakt, że płytki mogą być zimne i śliskie w dotyku.

Jakie płytki wybrać na taras?

Płytki do położenia na tarasie muszą spełniać pewne wymogi, jeśli chcemy, aby posłużyły nam na długo. Przede wszystkim muszą być w miarę odporne na działanie szkodliwych czynników, m.in. tych atmosferycznych. Warto wybrać takie wykonane z gresu porcelanowego, klinkierowe, lub terakotę mrozoodporną. Kwestią bardziej estetyczną, aczkolwiek wciąż istotną, jest jakość materiału, z której są wykonane płytki. Jest to ważne pod kątem ścierania i zużywalności.

Ile czasu zajmuje kafelkowanie tarasu?

To, jak długo zajmie nam położenie kafelek na taras, zależy w głównej mierze od wielkości powierzchni, którą remontujemy. Oczywiście im więcej płytek do położenia, tym więcej czasu musimy na to poświęcić. Kolejnym czynnikiem jest to, jak bardzo jesteśmy wprawieni w kafelkowaniu. Nasze doświadczenie odgrywa w tej kwestii dużą rolę. Warto jednak wspomnieć, iż nawet jeśli nigdy nie zajmowaliśmy się układaniem płytek na tarasie, możemy w łatwy sposób zasięgnąć informacji i porad jak to robić. Im dalej do końca pracy, tym szybciej będziemy ją wykonywać. Uważamy jednak, że kafelkowanie to taka rzecz, której należy poświęcić tyle czasu, ile jest potrzebne i nie wolno się spieszyć. Jeśli chcemy, by podłoże posłużyło nam na lata, warto się przyłożyć i zrobić to najlepiej jak się da.

Remont tarasu — samemu, czy ze specjalistą?

Jak przy każdej innej pracy, specjalista oczywiście zajmie się kafelkowaniem lepiej niż amator. I tutaj kwestia zależy głównie od waszych możliwości finansowych. Jeśli macie opcję zapłacenia profesjonaliście, polecalibyśmy skorzystać z jego pomocy. Zaoszczędzimy wówczas sporo czasu i zmartwień. Jeśli jednak nie możecie powierzyć kafelkowania tarasu w ręce fachowcy, przed rozpoczęciem pracy przeczytajcie jak najwięcej porad od ludzi bardziej doświadczonych. Unikniecie wtedy wielu błędów i kładzenie płytek będzie przebiegało sprawniej.

3 odpowiedzi na “Ile czasu kładzie się płytki na tarasie? Ile czasu przeznaczyć na remont tarasu?”

Nawet gdyby kafelkowanie było droższe niż złoto to wzięłabym specjalistów. Ani ja, ani mąż nie umiemy tego robić i szkoda nam czasu na próbowanie, niszczenie kafli i wszystkiego dookoła.

Ja chciałam płytki, ale mnie to przerosło, skończyło się na tym, że kupiliśmy sztuczną trawę i rozwinęliśmy jak dywan, haha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *