Kategorie
kafelkowanie łazienki porady kafelkarza samodzielne kafelkowanie

Od czego zacząć kafelkowanie łazienki? Jak zabrać się za kafelkowanie łazienki?

Łazienka może być pewnego rodzaju świątynią spokoju. Stylowe równo położone płytki cieszą oko i są powodem do dumy. Szczególnie wtedy, gdy kładłeś je samodzielnie. Planujesz remont łazienki, ale nie wiesz, od czego zacząć kafelkowanie? Podsuniemy Ci kilka praktycznych porad, dzięki którym położenie płytek stanie się mniej skomplikowane.

Przed kafelkowaniem wybierz typ płytek do łazienki

Zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoją łazienkę po remoncie i wybierz płytki, które będą dopasowane do wielkości pomieszczenia. Jeśli Twoja łazienka jest małych rozmiarów, lepiej sprawdzą się w niej większe ceramiczne płytki. Dzięki temu pomieszczenie optycznie się poszerzy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania rodzaju kafelek? Niezwykle istotną kwestią dotyczącą płytek do łazienki jest to, aby były one antypoślizgowe. Na podłogę warto zdecydować się na bardziej chropowate kafelki, które będą zapobiegać pośliźnięciu się. W łazience płytki mają częsty kontakt z wodą, dlatego należy także sprawdzić ich nasiąkliwość — optymalna wartość wynosi około 3%.

Od czego zacząć kafelkowanie łazienki?

Przed rozpoczęciem układania płytek warto przygotować niezbędne narzędzia do pracy: poziomicę, miarkę lub linijkę, obcęgi, klej, nożyk, gumowy młotek, wiadro z gąbką, mieszadło, krzyżyki dystansowe, sznur pomiarowy, przyrząd do cięcia płytek, szpachlę oraz emulsję do gruntowania.

Kafelkowanie łazienki nie należy do prostych czynności. Zanim zaczniesz układać nowe płytki, zdejmij ze ścian i podłogi poprzednie kafelki. Wyrównaj powierzchnię przy pomocy cementu albo płyt kartonowo-gipsowych. Możesz także zastosować specjalne siatki zapobiegające pękaniu płytek. Pamiętaj, aby przed położeniem kafelek oczyścić i odpowiednio zagruntować powierzchnię ścian oraz podłogi.

Jak kafelkować ściany w łazience?

Zastanawiasz się, jak kafelkować łazienkę krok po kroku? Zacznij od położenia płytek na ścianach. Wykonaj szablon z listwy, możesz to zrobić, układając kafelki przy użyciu krzyżyków dystansowych. Odrysuj pozycje kafelek na listwach, a na ścianach nakreśl pionowe i poziome linie. Pamiętaj, aby pozostawić niewielkie odstępy o szerokości 3 mm, zwłaszcza nad wanną lub brodzikiem. Za pomocą szpachli nałóż warstwę kleju o grubości 5 mm i przyłóż płytki. Kafelki powinny przylegać do dolnej i bocznej listwy. Na końcu wykonaj fugowanie. Nadmiar spoiwa możesz usunąć przy pomocy gąbeczki.

Jak układać płytki na podłodze w łazience?

Układanie płytek na podłodze odbywa się na podobnej zasadzie. Jest jednak znacznie prostsze, ponieważ kafelkowanie wykonuje się poziomo. Zastanów się, w jaki sposób chcesz położyć płytki. Masz do wyboru trzy metody — prosto, w zrąb (czyli równolegle do ścian bocznych) oraz w karo (ukośnie). Oprócz efektu wizualnego wiąże się to z ewentualnymi stratami materiału, które wynikają z konieczności przycinania kafelek. Możesz także przetestować umiejscowienie płytek, zanim zdecydujesz się je przymocować do podłogi.

Samodzielne kafelkowanie łazienki może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętaj, aby kontrolować, czy płytki są ułożone równo.

4 odpowiedzi na “Od czego zacząć kafelkowanie łazienki? Jak zabrać się za kafelkowanie łazienki?”

Da się ładnie samemu wykafelkować łazienkę, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić albo znać triki. System poziomowania – tego potrzebujesz 😀

Ja sam kafelkowałem, w sumie to nic trudnego. Można pooglądać w necie jak to się robi i na spokojnie próbować u siebie w domu. Warto, bo można sporo zaoszczędzić. fachowcy teraz kosztują majątek

Też zabrałem się za kafelkowanie łazienki, ale kompletnie mi nie wyszło więc i tak musiałem szukać fachowca 😀 Plus był taki, że miał już ściągnięte stare płytki i od razu mógł zaczynać pracę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *