Kategorie
porady kafelkarza

Czym myć kafelki, jak pielęgnować, czyścić płytki kafelkowe w łazience, na podłodze czy w kuchni?

Kafelki to materiał, który sprawdza się w wielu miejscach w domu, jak łazienka, kuchnia, korytarze czy schody. Daje się na podłogi i na ściany, a dostęp do wielu ciekawych wzorów sprawia, że mogą być prawdziwą ozdobą. Jak jednak powinno się o nie dbać? Jak czyścić i pielęgnować kafelki?

Jak czyścić i pielęgnować kafelki – o czym pamiętać?

Kafelki często zdobią nasze podłogi i ściany i potrafią być prawdziwą ozdobą oraz praktycznym rozwiązaniem, które chroni te powierzchnie przede wszystkim przed nadmierną wilgocią. Należy jednak pamiętać, że w zależności od tego, jakie kafelki się położy, zależy to, jaką formę czyszczenia i pielęgnacji będzie trzeba zastosować. Wbrew powszechnemu mniemaniu, zwykły płyn do czyszczenia to za mało, by móc pozbyć się powstałych zabrudzeń. Poza tym, czego innego będzie się używało w łazience, kuchni czy w innych pomieszczeniach. Inaczej wygląda też czyszczenie kafelek podłogowych od ściennych.

Jak czyścić kafelki łazienkowe?

Glazura łazienkowa jest najpopularniejszą formą kafelkowania powierzchni, zarówno jeżeli chodzi o podłogi, jak i ściany. Zazwyczaj są one pokryte specjalną warstwą nadającą im lekkiego połysku. Czyszczenie tych miejsc nie jest szczególnie trudne, zazwyczaj wystarczy nawet uniwersalny płyn i miękka szmateczka. Można do tego wykorzystać nawet płyn do mycia szyb albo specjalne płyny do mycia łazienek, które często charakteryzują się też mocniejszym działaniem.

Podobnie wygląda to w przypadku coraz popularniejszego gresu, który można czyścić praktycznie każdym dostępnym na rynku środkiem czystości. W sklepach coraz więcej pojawia się też specjalnych płynów do gresu. Przy ich czyszczeniu można zastosować szmatki, gąbki, a nawet szczotki, bez obaw o porysowanie. Na rynku dostępne są też specjalne pasty, które zabezpieczają płytki przed osadzaniem się mydła i kamienia.

Jak czyścić kafelki w kuchni?

Kuchnia to miejsce zdecydowanie najbardziej narażone na zabrudzenia. Resztki jedzenia, napojów i tłuszcz bywają udręką dla każdego mieszkańca. Z tego też względu zazwyczaj do czyszczenia używa się specjalnych płynów i sprayów, o silnym działaniu, a zabrudzenia ściąga się szmatką lub gąbką, czasem nawet szczotką.

Trzeba tutaj jednak bardzo uważać, ponieważ bardzo silne środki chemiczne mogą uszkadzać powierzchnie, zwłaszcza w połączeniu z materiałami ścierającymi. Często by poradzić sobie z tłustymi osadami, wystarczy też domowy sposób, czyli przejechanie po powierzchni szmatką nasączoną octem. Pozwala to także na czyszczenie bez pozostawiania smug.

Jak czyścić kafelki podłogowe?

Czy to podłoga w łazience, czy w kuchni, czy w jakimkolwiek innym pomieszczeniu, do czyszczenia najczęściej wystarczy woda w połączeniu z dobrymi detergentami. Najczęściej wybiera się tutaj płyny uniwersalne, ale warto też sięgać po te specjalnie przeznaczone do mycia glazury, dzięki czemu będzie się miało pewność nie tylko co do jakości, ale i bezpieczeństwa stosowania.

Zanim przystąpi się jednak to szorowania, warto wcześniej zapoznać się ze składem danego preparatu, by przypadkowo nie uszkodzić czyszczonych powierzchni. Kafelki ogólnie są dosyć odporne na traktowanie ich preparatami czyszczącymi, ale przezorny, zawsze ubezpieczony.

2 odpowiedzi na “Czym myć kafelki, jak pielęgnować, czyścić płytki kafelkowe w łazience, na podłodze czy w kuchni?”

Czyścić można płytki pokryte glazurą, ja mam matowe i ryte i to jest dramat. Zaraz po ich położeniu miałam problem z odmyciem z fugi, potem pojawiły się jakieś inne ślady. Teraz na pewno wybrałabym jakiś gładszy materiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *