Kategorie
kafelki na zewnątrz

Kafelkowanie schodów – zalety i wady kafelek na schody

Kafelkowanie schodów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które stosuje się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz domów. Płytki gresowe nie tylko nadają im ciekawego wyglądu, ale są też po prostu praktyczniejsze, ponieważ o wiele łatwiej zachować je w czystości. Czym jednak charakteryzują się kafelki na schodach i jakie są ich zalety i wady?

Jak wybierać kafelki na schody?

Kafelki na schodach to jedno z rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością, zarówno jeżeli chodzi o schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Ma to wiele zalet, jak i kilka wad, o których z pewnością warto wiedzieć wcześniej. Tak samo, jak dobrze wiedzieć, czym kierować się przy takim wyborze. Jak wiadomo, płytki na schodach muszą być dobrej jakości i wytrzymałe, bo tylko w ten sposób zapewni się, że nie ulegną one zniszczeniu w trakcie użytkowania.

Najczęściej wybiera się tutaj gres polerowany i szkliwiony, który daje większe możliwości aranżacyjne. Rzadziej sięga się po płytki ceramiczne, z racji tego, że mają niższe parametry wytrzymałościowe, dodatkowo mogą być też bardziej śliskie, a więc i bardziej niebezpieczne. Jak już, wykorzystuje się w schodach wewnętrznych.

Jakie są zalety płytek na schodach?

Patrząc na obecny rynek i dostępny na nim wybór kafelek, największą zaletą będą tutaj szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki temu schody mogą stanowić nie tylko praktyczne narzędzie do poruszania się między piętrami, ale być też integralną częścią wystroju wnętrza. Można dobrać najróżniejsze wzory, kolory oraz kształty.

Kolejny plus stanowi ich wytrzymałość. Kafelki gresowe to wybór na lata, co więcej, nie wymagają one szczególnej pielęgnacji i nie ma konieczności ich impregnacji. Kafelki, szczególnie ceramiczne są odporne na zabrudzenia, plamienie i zarysowanie, nie wchłaniają także wody.

Schody w domu

Jakie są wady kafelek na schodach?

Wiele osób obawia się, że kafelki na schodach mogą być niebezpieczne, głównie z racji ich większego poślizgu. Innymi słowy, o wiele łatwiej na nich ujechać niż na przykład na schodach wykonanych z drewna. Nie jest do końca prawda, oczywiście pod warunkiem, że wybierze się kafle dobrej jakości i z warstwą antypoślizgową.

Innym minusem może być większe narażenie na uszkodzenie mechaniczne i pod wpływem na przykład większego uderzenia dojść do wyszczerbienia lub ukruszenia płytki. Jeżeli schody są często użytkowane, po pewnym czasie może dość do wyraźnych przetarć. Gres dodatkowo z racji większej porowatości jest bardziej narażony na wnikanie brudu niż płytki ceramiczne.

Jakie kafelki na schody?

Wybór kafelek na schody będzie zależał przede wszystkim od tego, o jakie schody chodzi. W przypadku tych zewnętrznych nie zaleca się płytek ceramicznych, z racji ich niskiej odporności na warunki atmosferyczne. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdza się gres. Wewnątrz domu wybór będzie zależał przede wszystkim od nas i od tego, co bardziej będzie nam pasować, więc zarówno kafelki ceramiczne, jak i gres czy to szkliwiony czy polerowany mogą sprawdzić się doskonale do wnętrza.

3 odpowiedzi na “Kafelkowanie schodów – zalety i wady kafelek na schody”

Jak dla mnie kafelki sprawdzają się tylko na zewnątrz, nie wyobrażam sobie mieć ich ułożonych na schodach w domu, w ogóle nie dodają uroku i klimatu pomieszczeniom

Dokładnie. Kafelki na zewnątrz ok, ale w domu… bardzo to niebezpieczne, zwłaszcza jak są dzieci albo zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *