Kategorie
kafelki do kuchni

Płytki ścienne do kuchni, czyli kiedy warto położyć płytki na ścianę w kuchni?

Kiedy na ścianę kuchenną warto położyć płytki? Można na to odpowiedzieć tak, że do kuchni płytki ceramiczne zawsze są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także wskazać niektóre możliwości aranżacyjne, dotyczące samych płytek i ich kształtu, jak i zastosowania określonego wzoru.

Dlaczego warto zdecydować się na płytki ścienne do kuchni?

Ściana nad blatem roboczym w kuchni jest szczególnie narażona na zabrudzenie i zalanie. Dlatego jeśli zdecydujemy się na zwyczajną ścianę, nie przetrwa ona w dobrym stanie zbyt długo. Co chwilę będzie wymagać przemalowania.

Z tego właśnie względu lepiej zdecydować się na pokrycie kuchennej ściany kafelkami. Płytki ceramiczne chronią ścianę przed wilgocią i łatwo dają się czyścić, bez problemu zatem można doprowadzić je do porządku.

Jakie płytki wybrać na ścianę do kuchni?

Jedną z kwestii, jakie trzeba ustalić, jest rozmiar płytek. Kwadratowe płytki o boku 10 cm stanowią standard, ale do wystroju nowoczesnych kuchni coraz częściej sięga się po większe formaty. Dobierając kolor, weźmy pod uwagę, że płytki wcale nie muszą być w jednym kolorze. Można wymyślić jakieś ciekawe kolorystyczne połączenia.

Pamiętajmy też, że płytki wcale nie muszą wyglądać jak… płytki. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór imitacji. Płytki mogą więc imitować kamień naturalny albo drewno. Nie tylko mają fotorealistyczny nadruk, ale także ich powłoki zewnętrzne mogą dawać złudzenie dotykowe. To dobry pomysł, bo można na przykład osiągnąć wrażenie estetyczne, jakie daje naturalne drewno, bez problemów, jakie mielibyśmy używając naturalnego drewna do pomieszczenia takiego jak kuchnia, w którym panuje spora wilgoć.

Tradycyjnie płytki ścienne do kuchni mają kwadratowy kształt, ale nie jest to jedyna możliwość. Frazowane, poziome, prostokątne płytki typu metro, takie, jakie są zastosowane na stacjach i korytarzach londyńskiego i paryskiego metra, równie dobrze sprawdzą się w kuchni, zarówno tradycyjnej, jak i urządzonej nowocześnie.

Jak układać płytki ścienne w kuchni?

Powszechnie zaleca się, aby płytki ścienne w kuchni układać nad blatem dopiero po zamontowaniu mebli. W ten sposób unikniemy ryzyka, że płytki zostaną zbyt nisko lub zbyt wysoko wyłożone i przez to spowodują odstawanie mebli od ściany.

Jeżeli nad blatem były już wcześniej położone płytki, nie trzeba ich skuwać – nową glazurę można położyć na starej, należy tylko sprawdzić wcześniej, jaka w takim wypadku będzie jej finalna grubość.

Płytki w kuchni najczęściej układa się tak, że linie fugi tworzą regularną kratę. Nazywamy taki sposób układem prostokątnym. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Przy odwróceniu układu prostokątnego o 45 stopni można uzyskać ciekawe efekty.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na płytki prostokątne (na przykład typu metro), dobre efekty można osiągnąć dzięki wątkowi mijankowemu, zwanemu też wózkowym. Długie prostokątne płytki dobrze też prezentują się ułożone we wzór jodełkowy, czyli taki, jaki powszechnie jest stosowany w klepce parkietowej.

W odpowiedzi na “Płytki ścienne do kuchni, czyli kiedy warto położyć płytki na ścianę w kuchni?”

Płytki w kuchni to super pomysł, najbrudniejsze miejsce w domu, a z płytek najłatwiej wszystko zmyć, nie wyobrażam mieć sobie coś innego w kuchni. Ja w swojej kuchni mam płytki imitujące drewno, jest elegancko i czytso

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *