Kategorie
porady kafelkarza

Płytki podłogowe drewnopodobne, lustrzane, szklane, bezfugowe… ciekawe rozwiązania dla kafelek

Kafelki nie muszą być nudne. Istnieje wiele pomysłów na oryginalne aranżacje z ich zastosowaniem.

Płytki drewnopodobne

Płytki ceramiczne mogą imitować drewno. Zastosowanie właśnie takich kafelków doda wnętrzom ciepła i przytulności, stanowiąc estetyczną alternatywę dla desek, paneli i drewnianych parkietów. Gresowe płytki mogą wiernie odwzorowywać naturalne deski – jest to zależne od sposobu, w jaki zostaje na nie przeniesiony rysunek naturalnego surowca.

Płytki takie mogą być mocno zróżnicowane, ponieważ istnieje wiele rodzajów drewna i drewnianych parkietów, które płytki mogą udatnie naśladować.

Być może największą zaletą płytek drewnopodobnych jest to, że zapewniają takie same wrażenia estetyczne, jednocześnie nie posiadając wad drewna. Można zatem dzięki nim uzyskać taki sam efekt wizualny również w miejscach, gdzie nie zdecydowalibyśmy się na położenie naturalnej drewnianej posadzki, jak choćby w intensywnie używanym przedpokoju, przez który przewija się dużo osób, zwykle w butach, albo w łazience, gdzie naturalne drewno byłoby narażone na wilgoć.

Płytki lustrzane

Czym charakteryzują się płytki lustrzane? Oprócz tego, że można w nich zobaczyć odbicie, odznaczają się wysokim połyskiem. Ich kolor może być srebrny, a więc taki jak klasyczna lustrzana tafla, ale również brązowy, grafitowy lub nawet złoty. Ich zaletą jest to, że do czyszczenia nie są potrzebne specjalistyczne środki – wystarczy do tego zwykły detergent albo woda z octem. Lustrzane płytki pozwalają też na optyczne powiększenie aranżowanych w ten sposób wnętrz oraz ich rozjaśnienie. Łatwo też je zamontować – przykleja się je za pomocą kleju do luster.

Wszystko byłoby więc pięknie, ale to rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim płytki lustrzane stosuje się raczej na ścianach. Użycie ich do podłogi to dość nietypowy pomysł, nie ma więc pewności, czy dobrze się sprawdzi. Inną kwestią jest to, że trzeba czyścić je znacznie częściej niż płytki ceramiczne.

Płytki szklane

Takie płytki mają spore walory dekoracyjne i zapewniają szerokie możliwości w kwestii aranżacji wnętrz. Szczególnie dobrze sprawdzają się w mieszkaniach urządzonych w myśl nowoczesnego designu, a więc stawiających na minimalizm i pewną surowość aranżacji. Formę szklanych płytek można dostosować do każdego wnętrza – szkło pozwala na uzyskanie między innymi podłogi kolorowej, matowej, piaskowanej czy trawionej. Szklana podłoga umożliwia też doświetlenie i rozjaśnienie pomieszczenia, dzięki czemu wyda się ono większe i bardziej wszechstronne. Trzeba jednak mieć też na uwadze, że takie podłogi są twarde, dłuższe chodzenie na nich może więc być męczące dla nóg.

Płytki bezfugowe

Już na wstępie należy zaznaczyć, że „bezfugowość” to cecha dość umowna, określająca niekoniecznie płytki kładzione całkowicie bez fug, ale raczej takie, w których są one minimalne.

Dobrym rozwiązaniem mogą być płytki rektyfikowane. Ich krawędzie są równo przycięte i frezowane pod kątem prostym, dzięki czemu mogą do siebie idealnie przylegać. Po ułożeniu na podłodze takich płytek uzyskuje się praktycznie jednolitą płaszczyznę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *