Kategorie
kafelki na zewnątrz porady kafelkarza

Jakie kafelki nadają się na balkon, taras?

Balkon i taras mogą stać się niezwykłą przestrzenią w każdym domu, w której możliwy będzie odpoczynek na świeżym powietrzu. Tym bardziej warto więc zadbać o odpowiednie wykończenie i dobór właściwych płytek. Warto bowiem wiedzieć, które z nich nadadzą się na balkon najlepiej i jakie powinny mieć cech kafelki na taras.

Trwałe i łatwe w czyszczeniu kafelki na balkon i taras

Przede wszystkim kafelki zewnętrzne powinny być wytrzymałe oraz łatwe w czyszczeniu. Jest to o tyle istotne, iż warunki pogodowe często potrafią się zmieniać, a zabrudzenia na zewnątrz mogą okazać się dość ciężkie do usunięcia. W takich przypadkach dobrym wyborem mogą okazać się kafelki mrozoodporne na balkon. Mówiąc o płytkach zewnętrznych na taras warto natomiast pomyśleć, czy w przyszłości nie będą one wystawie na silne zużycie. Kafelki łatwo mogą zetrzeć się lub uszkodzić, na przykład przez częste przesuwanie grilla lub upadek ciężkich przedmiotów.

Wybierając kafelki zewnętrzne, warto skupić się na tych modelach, które wyraźnie opisane są, jako przystosowane do użytkowania na zewnątrz. Często mogą wyglądać nieco inaczej niż kafelki do łazienki czy kuchni, co powinno ułatwić wybór. Warto jednak pamiętać, że balkon czy taras do dalej przestrzenie, w których będziemy funkcjonowali, więc dobrze jest zwrócić uwagę na estetykę wykończenia.

Neutralne kafelki na balkon

Nie wiedząc, na jakie kafelki na balkonie się zdecydować, bezpieczną opcją może okazać się rozwiązanie neutralne. Często będą to wiec płytki jasne, które nie wyróżniają się szczególnymi wzorami i fakturą. Proste i neutralne kafelki na balkon powinny być również całkiem łatwe w samodzielnym wyłożeniu. Dodatkowym benefitem może tu być fakt, że w razie uszkodzenia pojedynczej płytki, przeważnie dobór zamiennika nie powinien stanowić większego problemu.

Wyróżniające się kafelki na taras

Planując wystrój tarasu, częstym wyborem są kafelki, które swoim wyglądem komplementują całość wyposażenia domu i dopełniają tym samym kompozycji. Jest to o tyle istotne, że płytek na tarasie jest po prostu więcej niż na balkonie i są one bardziej widoczne. Próbując zagospodarować większą przestrzeń tarasu, można, a nawet trzeba przemyśleć zastosowanie bardziej skomplikowanych wzorów lub faktury kafelek.

W zależności od przyjętej estetyki dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kafelki na taras, które imitować będą kamień. Aby jasno zaznaczyć jednak obecność płytek, a nie prawdziwego kamienia, można pokusić się na przykład o rozwiązanie 8-boczne, które nada również bardziej modernistycznego charakteru całej aranżacji.

Jak więc widać dobór kafelek na balkon i taras to nie tak trudna sprawa, jak mogłoby się wydawać, ale warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim płytki zewnętrzne muszą być łatwe w czyszczeniu, trwałe, a najlepiej mrozoodporne. Dobierając płytki na balkon, warto pomyśleć o czymś neutralnym oraz prostym w wyłożeniu i ewentualnej wymianie. Szukając odpowiednich kafelek na taras, ze względu na większą przestrzeń, wart pomyśleć o płytach, które nadadzą odrobiny charakteru i dopełnią aranżacje domu.

W odpowiedzi na “Jakie kafelki nadają się na balkon, taras?”

Hmmm, a ja myślałem, że wszystkie kafelki nadają się na balkon i taras… Ale w sumie tam może być trochę chłodniej i deszcz też pada…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *