Kategorie
porady kafelkarza

Naklejki na kafelki, malowanie kafelek farbą

Co zrobić, jeśli nasze kafelki nam się znudziły? Czy trzeba je koniecznie wymieniać? Otóż nie! Sa inne sposoby, żeby zmienić ich wygląd.

Naklejki na kafelki – co warto wiedzieć?

Naklejki na kafelki to sposób na ozdobienie płytek ceramicznych i nadanie ścianom innego charakteru. Wykonywane są z samoprzylepnej folii, od wierzchu dodatkowo pokrytej laminatem, który zapewnia im większą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci i bezpośredni kontakt z wodą.

W jaki sposób stosować naklejki na kafelki?

Ważny jest oczywiście sam wybór naklejek. Powinien być podyktowany tym, gdzie konkretnie będą one nalepione – jeżeli w łazience albo ponad blatem kuchennym, szczególnie w okolicy zlewozmywaka, warto wybrać te zrobione z folii błyszczącej, ponieważ te o matowym wykończeniu łatwiej się niszczą i ulegają trwałym zabrudzeniom.

Naklejki z samoprzylepnej folii nakleja się na powierzchnię gładką, czystą i odtłuszczoną. Dlatego zanim się je naklei, kafelki należy dokładnie umyć. Dobrze jest też dodatkowo przetrzeć je denaturatem, rozpuszczalnikiem albo benzyną ekstrakcyjną. Po myciu oczywiście nie powinniśmy od razu naklejać naklejek – kafelki muszą być dokładnie osuszone, zanim zaczniemy.

No dobrze, ale napisaliśmy przed chwilą, że powierzchnia, na którą będziemy naklejać naklejki powinna być nie tylko czyta, ale także gładka. Co zatem w przypadku kafelków z fakturą? Otóż nie zaleca się stosowania naklejek w ich przypadku. Znajdujący się na folii klej będzie się odklejał, więc same naklejki szybko mogą zacząć odchodzić od podłoża. Poza tym ważne są też względy estetyczne – na kafelkach z fakturą naklejki po prostu mogą nie prezentować się równie dobrze jak na gładkich.

Żeby efekt był zadowalający i miły dla oka, rozmiar naklejek powinien być dostosowany do wymiarów płytek. Naklejki zresztą sprzedawane są z reguły w formatach, które są dostosowane do najpopularniejszych formatów kafelek.

Poszczególne elementy folii powinny być klejone na każdy kafelek z osobna. Materiał należy docisnąć do podłoża i wygładzić go. To prosta czynność, z którą każdy może sobie poradzić, ale jeśli jest to dla nas pierwszyzna, zacznijmy od mniej widocznych miejsc. Jeśli coś nie wyjdzie, tragedia się nie stanie – naklejkę można dość łatwo odkleić i wymienić na inną.

Malowanie płytek – co warto wiedzieć?

Płytki można ozdobić też w inny sposób – przez malowanie. Oczywiście nie używa się do tego zwykłych farb, ale specjalistycznych preparatów, które przyczepiają się do gładkich i chropowatych powierzchni. Najczęściej mają wykończenie satynowe i są przeznaczone do użytku w miejscach nienarażonych na zarysowania.

Powierzchnię kafelek należy najpierw – tak jak w przypadku naklejek – oczyścić i odtłuścić. Trzeba też dopilnować, by na płytkach nie było pyłków, które mogłyby być widoczne po pomalowaniu. Farbę należy wymieszać mieszalnikiem, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Farba powinna być zużyta w ciągu 10 dni, gdyż później traci swoje właściwości.

Do malowania warto użyć wałka flokowego. Najpierw malujemy fugi i obszary wokół, dopiero potem całe kafelki. Farby do płytek są wydajne. 1 litr zwykle wystarcza na pomalowanie około 8 m2 powierzchni. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niezbędne jest nałożenie dwóch lub trzech warstw, żeby przykryć wyjściowy kolor kafelek, przy czym więcej warstw jest potrzebne, jeżeli ciemne płytki chcemy pomalować na jasny odcień. Po nałożeniu każdej warstwy należy odczekać, zanim weźmiemy się do następnej – dobrze, aby taka przerwa trwała przynajmniej dobę. Podczas wysychania farby nie powinniśmy już nanosić poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *