Kategorie
porady kafelkarza

Czym zajmuje się kafelkarz, jakie prace należą do zadań kafelkarza?

Przyjrzyjmy się bliżej zawodowi kafelkarza. Na czym on polega? Jakie taki pracownik musi mieć kwalifikacje? Jak znaleźć dobrego fachowca?

Na czym polega praca kafelkarza?

Kafelkarz to osoba, która w ramach wykonywanego zawodu wykłada kafelkami ściany i podłogi. Wykonuje on tę pracę zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. W zakres jego obowiązków wlicza się analiza dokumentacji budowlanej, przygotowanie powierzchni do położenia kafelek (w tym prace murarskie i tynkarskie pozwalające usunąć nierówności), wybór materiałów i narzędzi, wreszcie samo układanie kafelek, wykonywanie elementów podłoża pod okładziny, prace wykończeniowe i przenoszenie materiałów. Oprócz tego może zajmować się też naprawą usterek, jakie pojawią się w okładzinach z kafelek.

Jakie kwalifikacje musi mieć kafelkarz?

Dobry kafelkarz powinien odznaczać się przede wszystkim dokładnością. To niezwykle istotne w tej pracy, podobnie jak sprawność manualna, cierpliwość, systematyczność, zdolność koncentracji przez dłuższy czas, a także zmysł estetyczny. Ważne jest też dobre zdrowie, szczególnie prawidłowe rozróżnianie barw i odpowiednia koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Żeby kafelkarz znalazł zatrudnienie w profesjonalnej firmie budowlano-remontowej, musi mieć wykształcenie zasadnicze zawodowe lub ukończoną szkołę budowlaną w zawodzie technologa robót wykończeniowych w budownictwie. Takie wykształcenie nie jest potrzebne, jeżeli zamiast szukać zatrudnienia w firmie, kafelkarz zdecyduje się na prowadzenie własnej działalności. W takiej sytuacji można obyć się bez wykształcenia kierunkowego, ale wskazane jest zrobienie kursów kształcących w tym kierunku.

Jednak w pracy kafelkarza ważniejsze niż podręcznikowa wiedza jest doświadczenie. O tym, czy kafelkarz utrzyma się na rynku, zadecydują klienci. Jeżeli będą zadowoleni, polecą takiego fachowca znajomym (i sami ponownie skorzystają z jego usług, jeśli zajdzie kiedyś taka potrzeba).

Jak znaleźć dobrego kafelkarza?

Kiedy chcemy precyzyjnie dopasować kafelki na ścianach lub podłogach, ale nie posiadamy wystarczających umiejętności albo nie dysponujemy czasem, to znaczy, że potrzebujemy usług kafelkarza.

Jak znaleźć odpowiedniego człowieka do tej roboty? Pracownicy z branży remontowo-budowlanej obecnie zamieszczają swoje ogłoszenia najczęściej w internecie – na portalach ogłoszeniowych i tematycznych forach. Kiedy poszukujemy takich fachowców, warto przejrzeć te miejsca w sieci, gdzie użytkownicy mogą zostawiać swoje opinie.

Opinie nieznanych nam ludzi z internetu należy oczywiście traktować z pewną dozą dystansu. Generalnie najbardziej ufamy naszej rodzinie i znajomym. Dlatego to również ich warto przepytać w sprawie kafelkarzy – być może musieli już korzystać z takich usług i mogą polecić jakiegoś dobrego fachowca?

Trzeba szukać specjalisty, który będzie miał odpowiednie doświadczenie wymagane do realizacji danego projektu. Upewnijmy się więc, że wybrany kafelkarz zna się na pracy właśnie z określonym materiałem i w preferowanym przez nas stylu. Dobrym pomysłem może tu być poszukanie referencji od poprzednich zleceniodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *