Kategorie
kafelki na zewnątrz

Jak zabezpieczyć kafelki na balkonie? O hydroizolacji tarasu

Materiałem, który bardzo często jest wybierany do pokrycia podłogi na balkonie lub tarasie, są kafelki. Mają one wiele zalet, niestety dość często zdarza się, że zaczynają pękać, lub odklejać się, co z kolei powoduje przeciekanie. Zmienne warunki pogodowe w sposób ogromny wpływają na powierzchnię takich miejsc, co zatem zrobić, aby je skutecznie zabezpieczyć?

Czym jest hydroizolacja tarasu?

Hydroizolacja tarasu jest niezbędnym elementem prac przy budowie lub renowacji tarasów, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wody do konstrukcji budynku i chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć. Niezwykłą uwagę należy zwrócić na szczegóły konstrukcyjne, takie jak zakończenia przy ścianach, balustradach czy przejścia przez dach. W tych miejscach ryzyko przecieku jest największe, dlatego wymagają one starannej hydroizolacji i zabezpieczenia.

Decydując się na położenie nowych kafelek na balkonie należy pamiętać, że prawidłowo wykonana hydroizolacja tarasu zapewni długotrwałą ochronę i komfort użytkowania, unikając przy tym kosztownych napraw spowodowanych uszkodzeniami wodnymi. Jeśli więc zastanawiasz się jak uszczelnić płytki na tarasie, to w dalszej części artykułu znajdziesz konkretne rady.

Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Po dokonaniu wstępnej oceny stanu tarasu, należy usunąć wszelkie luźne elementy, brud, olej, tłuszcz i inne substancje, które mogą zakłócić przyczepność materiałów hydroizolacyjnych. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i gładka. W przypadku dużych nierówności lub pęknięć mogą być potrzebne prace naprawcze.

Pierwszym krokiem jest zastosowanie warstwy gruntującej, która zwiększa przyczepność kolejnych materiałów hydroizolacyjnych do podłoża. Wybór odpowiedniego gruntu zależy od typu użytego materiału hydroizolacyjnego. Na rynku dostępne są membrany cieczowe, folie EPDM, papy hydroizolacyjne oraz inne specjalistyczne produkty. Wybór zależy od konkretnych wymagań tarasu, warunków atmosferycznych oraz budżetu.

Kolejnym krokiem jest położenie wybranego materiału hydroizolacyjnego zgodnie z instrukcjami producenta. W przypadku membran cieczowych, zazwyczaj nakłada się je za pomocą pędzla, wałka lub poprzez natrysk, tworząc ciągłą, elastyczną powłokę. W przypadku folii lub pap, może być potrzebne ich zgrzewanie lub klejenie. Na tak przygotowaną powierzchnię tarasu można położyć kafelki.

Jak jeszcze można zabezpieczyć kafelki na tarasie?

Aby zminimalizować ryzyko pękania kafelek pod wpływem wody i wilgoci, należy zapewnić odpowiedni spadek powierzchni tarasu, który umożliwi odprowadzanie wody deszczowej. Dodatkowo, w systemie powinny być przewidziane punkty odpływowe lub rynny, które zapobiegną gromadzeniu się wody. Ponadto po wykonaniu hydroizolacji tarasu ważna jest regularna kontrola i konserwacja, aby upewnić się, że system nie został uszkodzony i nadal skutecznie chroni przed wodą.

Jeśli znacie kogoś, kto boryka się z problemem przeciekającego tarasu, to koniecznie podzielcie się z nim tym artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *