Od czego zależy cena za układanie kafelek?
Wykonane przez profesjonalnego kafelkarza kafelkowanie może mieć bardzo różne ceny. Od czego to zależy? Do decydujących czynników należy oczywiście powierzchnia, jaka ma zostać wykafelkowana. Właśnie z tego względu fachowcy podają cenę za metr kwadratowy, a więc koszt, jaki poniesiemy za ułożenie kafelek na ścianie czy podłodze o powierzchni 1 metr na 1 metr. Dopiero znając wymiary całej powierzchni, którą chcemy wykafelkować, poznamy całkowity koszt usługi.
Ale nawet cena za metr kwadratowy może się różnić w zależności od okoliczności. Ma na nią wpływ typ i rozmiar wybranych kafelek, a także to, w jaki sposób mają być wykończone krawędzie. Inna będzie cena kafelkowania płytkami o standardowych rozmiarach, a inna ze wykonanie tej usługi z użyciem płytek wielkoformatowych albo takich o bardzo małych rozmiarach.
Jak napisaliśmy, liczy się jednak nie tylko rozmiar płytek, ale też ich typ. Dlaczego? Ponieważ na przykład płytki z terakoty czy gresu są twardsze od ceramicznych, wymagają więc użycia specjalnych narzędzi, toteż ich układanie jest droższe.
Więcej też zapłacimy, jeżeli będzie nam zależeć, by krawędzie kafelek był frezowane pod kątem 45 stopni, czyli bez użycia plastikowych bądź aluminiowych listew. Drożej też wychodzi, jeżeli kafelkowane pomieszczenie ma nieregularny kształt – płytki wymagają wtedy wielokrotnego przycinania. Oprócz tego droższe jest też układanie kafelek na schodach, niż na ścianie czy podłodze.
Cena jest też zależna od rozmiaru pomieszczenia, które ma zostać wykafelkowane. I nie, nie chodzi o to, że większa powierzchnia to więcej kafelków, a więcej kafelków to wyższa cena. Mówimy tu o cenie za metr kwadratowy, a ona może być korzystniejsza właśnie wtedy, kiedy do wykafelkowania jest większa powierzchnia.
Ile kosztuje kafelkowanie?
Zanim zacznie się układać płytki, trzeba dokonać prac przygotowawczych. Jeżeli powierzchnia jest już wykafelkowana i chodzi o to, by wymienić płytki na inne, to trzeba będzie najpierw skuć te stare – to kosztuje średnio około 40 zł/m². Wyrównanie podłoża, na przykład przez wykonanie wylewki samopoziomującej, to koszt średnio 25 zł/m². Zagruntowanie jest tańszą usługą – to około 5 zł/m². A jeżeli kafelki mają zostać położone w kabinie prysznicowej, albo na zewnątrz (na tarasie, balkonie itp.), gdzie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą, konieczne będzie wykonanie hydroizolacji, co kosztuje około 20 zł/m².
Ceny samego układania kafelek różnią się, jak powiedzieliśmy, w zależności od ich wielkości i materiału. Ułożenie małych elementów jest droższe, ponieważ wymaga większej precyzji. Droższe jest też układanie płytek wielkoformatowych, bo mają nieraz większą krzywiznę brzegów i wypukły środek.
Układanie płytek ceramicznych 30 x 30 cm to koszt średnio 80 zł/m². W przypadku płytek 10 x 10 cm to już 120 zł/m², a 60 x 60 cm – 90 zł/m². Układanie płytek wielkoformatowych kosztuje średnio 145 zł/m², podobnie jak mozaiki.
W odpowiedzi na “Ile kosztuje kafelkowanie, za co płacisz kafelkarzowi, możliwości rozliczania za kafelkowanie?”
Jeśli mówimy o tym, za co płacisz kafelkarzowi, to warto też pamiętać o jego doświadczeniu. Dobre położenie kafelek to nie taka prosta sprawa i trzeba się trochę znać na rzeczy!