Kategorie
porady kafelkarza

Co to jest szpachlowanie?

Jednym z etapów przygotowywania ścian pod malowanie lub kładzenie tapet jest szpachlowanie. Każdy, kto decydował się na gruntowny remont mieszkania lub wykańczał dom kupiony w stanie surowym, musi podjąć decyzję, czy ten przedostatni krok w stronę pięknych i gładkich ścian wykona samodzielnie, czy pozostawi to specjalistom. Samodzielne gładzenie ścian to oczywiście duża oszczędność, jednaka trzeba się do tego odpowiednio przygotować i zdobyć podstawową wiedzę.

Co to jest szpachlowanie?

Jest to czynność, która wzięła swoją nazwę od narzędzia, jakim jest szpachla. Narzędzie to składa się z giętkiej metalowej blachy, osadzonej na drewnianym lub plastikowym trzonku. Najczęściej blacha ta ma trapezowy kształt. Szpachla może mieć różne wymiary, a używa się jej do rozcierania, mieszania oraz nakładanie mas szpachlowych, np. gipsu.

Samo szpachlowanie, a więc nakładanie masy szpachlowej na ścianę, nie jest czynnością trudną, jednak wymaga dużej dokładności i cierpliwości. Nawet specjaliści potwierdzają, że właściwie każdy jest w stanie wykonać tego typu pracę, jeśli jednak nie mamy doświadczenia, to może nam to zająć naprawdę sporo czasu, ponadto musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, którego być może już więcej nie wykorzystamy, co podnosi koszty.

Szpachlowanie – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy wybrać się do sklepu z materiałami budowlanymi, by zakupić następujące akcesoria:

  • środek gruntujący,
  • pędzel do gruntowania,
  • szpachelka,
  • paca,
  • wiadro,
  • wiertarka z nakładką do mieszania lub mieszarka,
  • masa szpachlowa,
  • gładź szpachlowa,
  • papier ścierny,
  • narożniki aluminiowe,
  • poziomica,
  • maseczki antypyłowe.

Od czego należy zacząć szpachlowanie? Zanim przystąpimy do nakładania gipsu na ścianę, musimy się jej dobrze przyjrzeć i odpowiednio ją przygotować. Powierzchnia pod gips nie może mieć tłustych palm, musi być sucha oraz wolna od pyłu i kurzu. Aby osiągnąć taki stan, należy ją zagruntować. Najlepiej nadaje się do tego grunt polimerowy. Grunt nakładamy na ścianę za pomocą szerokiego pędzla. Po wyschnięciu gruntu można zacząć uzupełnianie ubytków i właściwe szpachlowanie ścian.

Szpachlowanie krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, należy zacząć od uzupełniania ubytków i wyrównywania nierówności. Do tego celu służą przede wszystkim masy szpachlowe lub naprawcze oraz tzw. gipsy modelowe, lub szpachlowe. Na tym etapie zakrywamy umieszczone w ścianach przewody elektryczne, zatapiamy puszki przygotowane pod gniazdka oraz włączniki. Trzeba pamiętać także o wyrównaniu szczelin i nierówności w pobliżu futryn drzwi i okien. To także odpowiedni moment na zatopienie w masie szpachlowej narożników aluminiowych.

Kiedy już wyrównane zostaną najgłębsze ubytki, nadchodzi czas na zaszpachlowanie całej powierzchni ściany, tak, aby warstwa zaprawy miała około 2 mm grubości.

Jeśli nasz wybór padł na masę szpachlową do samodzielnego rozrobienia, to musimy pamiętać o tym, by przygotować tylko taką ilość, jaką będziemy w stanie wykorzystać w określonym przez producenta czasie, a więc zanim stanie się niezdatna do użytku.

Ostatnim krokiem jest gładzenie, a więc nałożenie gładzi, czyli ostatniej warstwy wyrównawczej. Ten etap nie różni się specjalnie od poprzedniego, w pierwszej kolejności usuwamy ze ścian widoczne nierówności, które powstały podczas szpachlowania, a następnie rozprowadzamy masę po całej ścianie. Gdy ta ostatnia warstwa wyschnie, wystarczy ją wyszlifować i tak przygotowana ściana jest gotowa do malowania lub kładzenia tapety.

2 odpowiedzi na “Co to jest szpachlowanie?”

Mnie się wydaję, że nie ma nic trudnego w szpachlowaniu. Wystarczy jedynie nabrać masę na szpachelce, rozprowadzić ją na jakiejś powierzchni i wyrównać…

W teorii wydaje się to proste, ale w praktyce już jest nieco trudniej. Kiedyś gładziłem ściany i efekt był ok, ale i tak fachowcy robią to lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *