Kategorie
porady kafelkarza

Szlifowanie podczas remontu – kiedy szlifujemy?

Szlifowanie to jedna z kluczowych czynności podczas przygotowywania powierzchni, takich jak ściany, czy sufity, do ostatecznego wykończenia, a więc malowania, czy tapetowania. Odpowiednie szlifowanie ma bardzo duże znaczenie, gdyż od niego w dużej mierze zależy końcowy efekt prac. Kiedy szlifować, jaką metodą, jakich narzędzi do szlifowania użyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Kiedy szlifujemy?

W momencie, gdy przychodzi kolej na szlifowanie ścian lub sufitu, możemy już odetchnąć z ulgą, bo oznacza to, że koniec remontu jest już blisko. Zanim bowiem dojdziemy do tego momentu, musimy przygotować odpowiednio powierzchnie, pociągnąć przewody, zainstalować puszki pod gniazdka i włączniki, oczyścić ściany, wyrównać je przy pomocy masy szpachlowej i gładzi. Wszystkie te czynności wymagają sporej wprawy i cierpliwości, gdyż każda położona warstwa czy to gruntu, czy zaprawy, musi dokładnie wyschnąć.

Od odpowiedniego wyszlifowania powierzchni bardzo dużo zależy, wszelkie nierówności mogą zepsuć końcowy efekt, dlatego też jest to tak ważny etap i nie należy go bagatelizować, ani robić na szybko.

Szlifowanie podczas remontu – czym szlifujemy?

Bez wątpienia potrzebne są do wykonania tej czynności odpowiednie narzędzia. Ich dobór zależy m.in. od tego jak dużą powierzchnię musimy wyszlifować. W przypadku stosunkowo niewielkich powierzchni, a więc gdy chcemy wyrównać np. jedną ścianę, możemy zdecydować się na wykonanie tego ręcznie. W tym celu potrzebna będzie specjalna paca, do której przyczepia się siatkę lub papier ścierny. Szlifowanie odbywa się przy wykonywaniu energicznych ruchów ręką. Jest to sposób dość męczący i wolny, dlatego też nie polecamy go w sytuacji, gdy do wygładzenia jest cały pokój lub więcej pomieszczeń.

Drugą możliwością, z której korzystają także firmy zajmujące się remontami, jest użycie szlifierki do gipsu. Urządzenie to jest stosunkowo lekkie, posiada wygodny uchwyt, dzięki czemu praca przy jego użyciu jest mniej męcząca i szybciej posuwa się do przodu. Kolejną zaletą szlifowania mechanicznego jest to, że szlifierkę do gipsu można podłączyć pod odkurzacz przemysłowy, co zdecydowanie ograniczy ilość unoszącego się pyłu. Minusem jest tu niestety cena. Tego typu sprzęt nie należy do tanich i jego zakup może znacznie podnieść koszt remontu. Optymalnym rozwiązaniem jest wypożyczenie szlifierki.

Szlifowanie ścian – na co zwracać uwagę?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że gładź jest całkowicie sucha, następnie trzeba dobrać odpowiedni materiał ścierny. Do wyboru jest papier ścierny lub siatka. Pierwszy z nich jest nieco tańszy, ale szybciej się zapycha, siatka ma natomiast tę zaletę, ze można ja oczyścić i wykorzystać ponownie. Oba materiały do kupienia są w formie idealnie dopasowanych do szlifierki krążków, dzięki czemu wystarczy je zamontować. Trzeba przy tym mieć na uwadze, aby ilość i rozkład otworów do odsysania pyłu pokrywał się na materiale ściernym i na szlifierce.

Istotną kwestię stanowi dobór granulacji materiału ściernego. Początkowo stosuje się zwykle granulację 100, przechodzenie na coraz drobniejszy materiał musi odbywać się stopniowo, w przeciwnym razie nie usuniemy wszystkich rys.

Bardzo duże znaczenie ma również kierunek szlifowania. Najlepsze efekty daje szlifowanie od okna w stronę drzwi.

2 odpowiedzi na “Szlifowanie podczas remontu – kiedy szlifujemy?”

Dużo zależy od tego, jaki ma się sprzęt i czy stać nas na wynajęcie ekipy lub profesjonalnego sprzętu. Ja szlifowałam sama ściany i efekt był ok, na pewno warto było przeprowadzić ten remont, nawet własnymi rękami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *